Piața auto din România dă semne de încetinire. Înmatriculările de vehicule pentru pasageri au scăzut cu 18%
În trimestrul III 2026 au fost înregistrate pentru prima dată 114.529 de autoturisme, cu 19,8% mai puține decât în aceeași perioadă din 2025. Scăderea a fost mai accentuată la mașinile noi, în timp ce vehiculele second-hand din import au rămas majoritare.

Numărul vehiculelor rutiere înmatriculate pentru prima dată în România a scăzut în trimestrul al treilea din 2026, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut. În cazul vehiculelor destinate transportului pasagerilor, declinul a fost de 18,1%, până la 125.351 de unități, în timp ce înmatriculările de vehicule pentru transportul mărfurilor s-au redus cu 5,2%, la 29.442 de unități, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS).
Înmatriculările de vehicule au scăzut în trimestrul III
În rândul autoturismelor, înmatriculările noi au totalizat 114.529 de unități, față de 142.807 în trimestrul al treilea din 2025. Scăderea a fost de 19,8%. Reducerea a fost și mai accentuată în cazul mașinilor noi, unde numărul înregistrărilor a coborât de la 43.949 la 32.360 de unități, echivalentul unui declin de 26,4%.
Autoturismele noi au reprezentat 28,3% din totalul înmatriculărilor noi de autoturisme, cu 2,5 puncte procentuale mai puțin decât în perioada similară din 2025. Pe baza datelor INS, rezultă că 82.169 de autoturisme second-hand din import au fost înmatriculate pentru prima dată în România în trimestrul al treilea din 2026, față de 98.858 în perioada similară a anului trecut, ceea ce reprezintă o scădere de aproximativ 16,9%.
Evoluția înmatriculărilor noi de vehicule rutiere în trimestrul III
| Categoria | T3 2025 | T3 2026 | Evoluție procentuală |
|---|---|---|---|
| Vehicule pentru transportul pasagerilor | 153.084 | 125.351 | -18,1% |
| Autoturisme | 142.807 | 114.529 | -19,8% |
| ↳ dintre care autoturisme noi | 43.949 | 32.360 | -26,4% |
| Mopede și motociclete | 9.292 | 10.204 | +9,8% |
| Autobuze și microbuze | 985 | 618 | -37,3% |
| Vehicule pentru transportul mărfurilor | 31.048 | 29.442 | -5,2% |
Sursă: INS, comunicatul nr. 281 din 4 noiembrie 2026.
Mașinile second-hand din import reprezintă peste 70% din înmatriculările de autoturisme
Calculele realizate pe baza datelor INS arată că numărul autoturismelor second-hand din import înmatriculate pentru prima dată în România a scăzut cu 16,9% în trimestrul al treilea din 2026, un declin mai redus decât cel înregistrat în cazul mașinilor noi, de 26,4%. Astfel, ponderea vehiculelor rulate în totalul înmatriculărilor de autoturisme a crescut de la 69,2% la 71,7%.
Potrivit definiției INS, înmatriculările noi de vehicule rutiere includ atât vehiculele noi, inclusiv cele achiziționate în leasing, cât și vehiculele second-hand din import. Datele nu cuprind reînmatriculările efectuate în urma schimbării proprietarului după vânzarea unui autovehicul.
Înmatriculările de autobuze și microbuze au scăzut cu peste 37%
Pe celelalte categorii de vehicule destinate transportului pasagerilor, evoluția a fost diferită. Înmatriculările noi de mopede și motociclete au crescut cu 9,8%, până la 10.204 unități. În schimb, numărul autobuzelor și microbuzelor înregistrate a scăzut cu 37,3%, de la 985 la 618 unități.
În cazul vehiculelor noi, declinul a fost și mai pronunțat pentru autobuze și microbuze, unde înmatriculările au coborât cu 44,7%. La polul opus, înregistrările de mopede și motociclete noi au crescut cu 20,4%.
Și segmentul vehiculelor destinate transportului mărfurilor a înregistrat o evoluție negativă. Înmatriculările noi de autocamioane, inclusiv vehiculele pentru scopuri speciale, au scăzut cu 10,5%, la 13.155 de unități. În cazul remorcilor și semiremorcilor, reducerea a fost de 0,6%, în timp ce autotractoarele au consemnat o creștere de 0,5%, până la 3.551 de unități.
Comparativ cu trimestrul al doilea din 2026, înmatriculările noi de vehicule rutiere au scăzut cu 3,1% în cazul celor destinate transportului pasagerilor și cu 3% în cazul vehiculelor pentru transportul mărfurilor.
Aproape 10% din parcul de vehicule are norme de poluare Non-Euro
Datele privind vehiculele aflate în circulație la sfârșitul trimestrului al treilea arată că 67,5% din totalul vehiculelor rutiere pentru transportul pasagerilor și al mărfurilor erau încadrate în normele de poluare Euro 4, Euro 5 sau Euro 6. În același timp, 9,2% dintre vehicule erau încadrate în categoria Non-Euro.
În cazul autoturismelor, cea mai mare pondere era deținută de vehiculele cu norma de poluare Euro 4, care reprezentau 31,3% din total. Pentru autobuze și microbuze, cea mai mare pondere revenea vehiculelor Euro 6, cu 23,6%, iar în cazul mopedelor și motocicletelor, vehiculele Euro 5 reprezentau 23% din total.
Autovehiculele electrice reprezentau 6,4% din stocul de autobuze și microbuze înregistrate în circulație la sfârșitul trimestrului al treilea din 2026, potrivit INS.
Datele privind înmatriculările noi de vehicule rutiere sunt furnizate de Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări din cadrul Ministerului Afacerilor Interne (MAI).